poniedziałek, 25 stycznia 2016

Pamiętnik - Nicholas Sparks

Niewielu jest autorów, którzy piszą tak pięknie o miłości jak Nicholas Sparks. Przeczytałam kilka jego pozycji i każdą się zachwycałam. Nie przeczytałam wcześniej jego debiutanckiej powieści, ale właśnie nadrobiłam tą skuchę.

Pensjonariusz domu opieki czyta chorej na Alzheimera staruszce historię pewnej miłości, która narodziła się między biednym chłopakiem i dziewczynie z miasta pochodzącej z bogatej rodziny, dzięki lekturze na nowo przeżywa swoją pierwszą, niezapomnianą i wielką miłość.

Ta historia po prostu mnie oczarowała. Aż żałuję, że wcześniej nie miałam okazji jej przeczytać. Jest po prostu wspaniała. Autor zręcznie operuję tutaj językiem, że czuje się prawdziwe emocje przy lekturze. Sama nie wiem, kiedy wniknęłam w ten pięknie przedstawiony świat. Aż dziw, że taką piękną historię o miłości napisał mężczyzna. Nie każdy tak potrafi, ale Sparks ma do tego prawdziwy talent. Nie zobaczymy tutaj wielkiej namiętności, chociaż jest opisana scena zbliżenia, ale pokazana w tak piękny sposób. Jak zdążyłam zauważyć po lekturze kilku jego pozycji, że skupia się bardziej na sferze duchowej. Sfera fizyczna jest dodatkiem, uzupełnieniem tego pięknego uczucia jakim jest miłość. Dzięki takim książkom jak „Pamiętnik” człowiek zaczyna odzyskiwać wiarę w miłość. Kto nie marzy o przeznaczeniu i pokonaniu wszystkich przeciwności losu, żeby w końcu być z ukochaną osobą do końca życia: na dobre i na złe.

Styl autora bardzo mi się podoba. Czyta się lekko i przyjemnie, nie można się oderwać. Nie wiem jak autor to robi, że jego książki tak wzruszają i poruszają tyle serc, mam nadzieję, że nie tylko kobiecych. Tak sobie myślę, że musi być wrażliwym człowiekiem, bo inaczej nie napisałby takiej poruszającej, chwytającej za serce powieści.

Już wiele przeczytałam historii o miłości, ale żadna nie wywarła na mnie takiego wrażenie jak właśnie „Pamiętnik”. Jest bardzo wzruszająca i nie wstydzę się przyznać, że uroniłam więcej niż jedną łzę. Po jej skończeniu długo nie mogłam dojść do siebie. Wciąż od nowa przeżywałam wszystko. Jak szkoda, że w życiu rzadko zdarza się tak silne, niesłabnące uczucie. Mam właściwie tylko jeden minus co do książki: była zbyt krótka. Chciałoby się ja czytać i czytać. Historia Allie i Noaha jest naprawdę niezwykła i niezapomniana. Ja na pewno i niej nie zapomnę i jeszcze nie raz kiedyś po nią sięgnę.


Nicholas Sparks
Pamiętnik
Wydawnictwo Albatros 2015
Liczba stron: 256


Książka bierze udział w wyzwaniach
Czytamy zekranizowane książki
ABC czytania ( wariant 1-literka P)

4 komentarze:

 1. a czytałaś może List w butelce? :D Bo ja dostałam na urodziny i wypadałoby przeczytać.... :D Ale jestem tak jakby antyfanką romansów...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam, bardzo dawno temu, ale dobrze ją pamiętam. Bardzo mi się podobała. Wzruszająca i piękna historia. Serdecznie Ci polecam. Mam nadzieję, że się spodoba.

   Usuń
 2. Znam historię z filmu, który jest jednym z moich ulubionych. Jestem przekonana, że książka też byłaby przeze mnie wysoko notowana. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętnik to chyba jedyna książka, gdzie film bardziej mi się podobał niż właśnie książka... Myślę, że to zasługa pięknego, cudownego i w ogóle och i ach ryana goslinga... :D. Trudno się nie zgodzić, że sparks musi być naprawdę wrażliwym człowiekiem... :)
  pozdrawiam.

  kilka miesięcy temu skomentowałaś prolog mojego opowiadania, dopiero dzisiaj wrzuciłam rozdział I i pomyślałam, że może chcesz zobaczyć, czy warto czytać :).

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku, będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad. To jest dla mnie ważne wiedzieć, czy podoba Ci się mój blog.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...